Jaki przedłużacz do kuchenki?

Przedłużacze i przewody urządzeń AGD

Przewód do kuchenki jest za ktrótki? Nie wiesz jakie parametry musi mieć przedłużacz aby wytrzymał takie obciążenie? Zapraszam, wszystko wyjaśnię.

Przedłużacz przedłużaczowi nierówny

Kuchnia elektryczna jest urządzeniem o znacznym poborze energii elektrycznej. Moc jaką pobiera może być większa nawet niż 10kW. Ten artykuł dotyczy modeli kuchenek mniejszej mocy, jednofazowych, pobierającyh 3,5kW mocy.

Przedłużacze elektryczne, które można kupić w każdym markecie mają często cienkie przewody. Na opakowaniach znajdują się informacje, że prąd maksymalny dla nich wynosi np. 10 amperów. Będzie to na pewno zbyt mało dla kuchenki o mocy 3,5kW. Kuchenka taka pobiera prąd wynoszący ponad 15 amperów. Dlatego kuchenka taka wymaga przedłużacza o dopuszczalnym stałym obciążeniu co najmniej 16A.

Jeżeli użyjemy przedłużacza o zbyt cienkich przewodach to poza tym, że przewody będą się grzać to również wydłuża się czas potrzebny na zadziałanie bezpieczników w przypadku przebicia izolacji odbiornika. Wydłużony czas odcięcia zasilania to ewentualne ryzyko dotkliwszego porażenia prądem i możliwość powstania pożaru.

Najlepiej gdyby w naszej instalacji nie było wcale przedłużaczy. Są one miejscem występowania wielu awarii elektrycznych. Mogą doprowadzić do uszkodzenia odbiorników, a czasami nawet do pożaru. Warto zamówić profesjonalną usługę montażu sprzętu AGD. Zamiast rozgałęźnikówi przedłużaczy lepiej wykonać dodatkowe gniazdo wtynkowe, wymienić zbyt krótkie przewody. A jeżeli już postanowiliśmy użyć przedłużacza to upewnijmy się, że będzie on dobrej jakości i o parametrach dopasowanych do naszego sprzętu.

Czy przedłużacz do kuchni musi mieć uziemienie? Kuchenka posiada metalową obudowę, i zgodnie z przepisami taka obudowa musi być uziemiona. Więc przedłużacz musi mieć przewód ochronny a jego wtyczki i gniazda stosowne bolce i wtyki uziemienia.

Montaż przedłużacza w ciasnej, zamkniętej przestrzeni może obniżyć dopuszczalny prąd, który ten będzie wstanie przewodzić. Do uszkodzenia przedłużaczy mogą przyczynić się również zanieczyszczenia takie jak tłuszcz lub nie do końca dociśnięte wtyczki. Pogarszają one powierzchnię styku, skrajnie mogąc nawet wytworzyć łuk elektryczny.

Jako elektryk często podłączam sprzęt AGD jak i usuwam awarie. Widywałem podłączone za pomocą nieodpowiednich przedłużaczy: płyty indukcyjne, piekarniki i przepływowe podgrzewacze wody. Widywałem również: spalone gniazdka elektryczne, wtyczki, stopione przewody i nadpalone meble kuchenne.

Jak dobrać przedłużacz do kuchenki jednofazowej? To proste, jeżeli znamy moc kuchenki. Napięcie w sieci jednofazowej wynosi 230V. Moc w watach kuchenki dzielimy przez wartość napięcia i otrzymujemy natężenie prądu. Np.: 3450W/230V=15A. Przedłużacz musi mieć dopuszczalne obciążenie równe lub większe od wyliczonego. W tym przypadku co najmniej 15A.

Skomentuj