Ile faz do indukcji?

Płyta indukcyjna podłączona pod zasilanie trójfazowe

Zastanawiasz się ile faz potrzebujesz, żeby podłączyć płytę indukcyjną? Czy potrzebujesz jednej czy trzech faz? Znam odpowiedzi na Twoje pytania.

Ile faz jest potrzebnych do podłączenia płyty indukcyjnej?

Standardowa płyta indukcyjna z czterema polami grzewczymi zasilana jest napięciem 230V i ma moc 7,2-7,4kW. Zwykle mamy dwie opcje podłączenie elektrycznego takich płyt:

  • Jednofazowe. W takim przypadku pobór prądu z jednej fazy wyniesie 31-32 ampery. Przewód potrzebny do przepływu prądu o takiej wartości musi mieć przekrój co najmniej 6mm2. Instalacje takie praktycznie nie występują. Przewody zasiljące obwody jednofazowe w kuchni wykonywane są przewodami 3x2,5mm2. Natomiast na rynku występują również płyty z dwoma palnikami, których moc wynosi 3,5kW. Taką płytę z całą pewnością możemy podłączyć do instalacji jednofazowej ponieważ prąd płynący przewodem zasilającym będzie mniejszy niż 16A, a przewód do takiego prądu to właśnie 3x2,5mm2.
  • Dwufazowe. Takie zasilanie płyt indukcyjnych nie oznacza, że kuchenkę podłączamy międzyfazowo i nie pracuje ona na napięciu 400V, a jedynie na 230V. Mamy tam jakby dwa obwody jednofazowe, a samą płytę czteropalnikową możemy traktować jak dwie podwójne, przewód do takiej płyty to 4x2,5mm2.

Skoro właściwie mamy wybór tylko pomiędzy zasilaniem płyty indukcyjnej, jednofazowym lub dwufazowym to po co nam siła, tj. zasilanie trójfazowe? Do samej płyty nie jest ono potrzebne ale przecież mamy jeszcze piekarnik elektryczny i własnie do niego możemy podłączyc trzecią fazę. Przewody 4x2,5mm2 praktycznie nie występują w instalacjach. Instalacje wykonuje się przewodem 5x2,5mm w którym jedna z żył jest żyłą neutralną, druga ochronną, a pozostałe trzy przewodami fazowymi. Płytę indukcyjną podłączamy do dwóch faz, a trzecią możemy podłączyć do piekarnika elektrycznego, oczywiście o ile jego moc jest typowa i nie przekracza obciążenie ok. 3,6kW. Są na rynku płyty indukcyjne, do których podłącza się wszystkie trzy fazy choć są niezwykle rzadkie. Warto przy zakupie dopytać o takie rzeczy albo sprawdzić na stronie producenta, wpisując dokładny model lub skonsultować się z elektrykiem. Kuchnie elektryczne zwykle wykorzystują wszystkie fazy. Wewnętrzna sieć połączeń wygląda tak, że piekarnik jest zasilany jedną fazą, a górne pola grzewcze dwoma pozostałymi.

Za dużo wolnych faz. Dla kogoś obeznanego z elektrycznością obawa o zbyt dużą ilość nieużywanych faz może być zabawna natomiast dla osób, które na prądzie nie znają się wcale - może być autentyczną przyczyną obaw. To że urządzenie jest jednofazwe nieprzeszkadza w żaden sposób żeby podłączyć go do obwodu trójfazowego. Problem pojawia jedynie jeśli urządzenie trójfazowe chcemy podłączyć do obwodu jednofazowego.

Ile faz do indukcji w kuchni? Płyta wbudowana w kuchnię elektryczną, czyli kompaktowe urządzenie z piekarnikiem i polami grzewczymi na górze, zasilana jest zwykle również dwoma fazami, choć do kuchni podłączone są trzy z racji tego, że trzecia faza zasila piekarnik.

Skomentuj